TOKAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi Tokat'ta

Yağıbasan Medresesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) işbirliğinde düzenlenen  serginin açılışında Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat tarafından Anadolu Selçuklu döneminde yaşamış sultanlar ve önemli karakterlerin heykelleri, replika şapkalar ve Konya Olgunlaşma Enstitüsü'nün hazırladığı kostümler hakkında bilgiler verildi. 

Vali Dr. Ozan Balcı, serginin Anadolu Selçuklu tarihine ışık tuttuğunu belirterek, serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
‘Bir Zamanlar Selçuklu’ adlı sergide Anadolu Selçuklu döneminde yaşamış sultan, hanım sultan, bani, ilim ve bilim insanlarının şahsiyetlerini anlatan kitre heykeller, yaşantılarını anlatan menkıbe tasviri yağlı boya tablolar, dönemin replika keçe başlıkları ve Konya Olgunlaşma Enstitüsünün hazırlamış olduğu Selçuklu kostümleri yer alıyor. Yaklaşık 200 eserin sergilendiği sergi, 22 Ekim 2019 tarihine kadar açık kalacak.

Açılışa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Anayasa Mahkeme Üyesi Doç. Dr. Recai Akyel, Tokat eski Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Ayrıca Sayın Valimiz 5 gün boyunca açık olacak serginin öğrenciler tarafından da görülmesi için ilgili il müdürlüğüne talimat verdi.
  • Bir Zamanlar Selçuklu 2.jpg
  • Bir Zamanlar Selçuklu 3.jpg
  • Bir Zamanlar Selçuklu 4.jpg
  • Bir Zamanlar Selçuklu.jpg