TOKAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Termal Turizm

KAPLICA - TERMAL KAYNAKLAR

Tokat il sınırları içinde üç adet termal kaynak bulunmaktadır. Bunlarla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Sulusaray Kaplıcası:

Sulusaray’da bulunan “Çermikönü – Ilıca Kaplıcası” olarak da anılan kaynak, tarihi Sebastapolis Antik Kenti yakınlarında bulunmaktadır. Antik kent kalıntıları içinden çıkan kaplıca kaynağı deniz seviyesinden 750m. Yüksekliktedir. Soğuk ve ılık tuzlu su kaynakları arasında gösterilen suyu sodyum klorür, sülfat ve bikarbonatlı sudan oluşmaktadır. Sıcaklığı 32–44,3 ºC olan kaplıca bir fay hattından kaynaklanmakta ve Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de etkin olmuştur.

Reşadiye Kaplıcası:

REŞADİYE kaplıcası 40-49ºC sıcaklığa sahip suyu hafif tuzlu ekşi, kokusuz ve renksizdir. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklara ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Reşadiye Kaplıcası tesisleri 124 kişi kapasiteli toplam 52 odalıdır. Bünyesinde tüm teçhizatı ile birlikte Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi mevcuttur.

Reşadiye Zınav Termal Turizm Merkezi, İlimizin en güzel doğal ortamlarından biri olup Kültür ve Turizm Bakanlığınca 4957/2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca 26.07.2010 tarih ve 27653 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak Turizm Bölgesi ilan edilmiştir.

Niksar Ayvaz Suyu: Niksar’a 2 km. uzaklıkta bulunmakta, safra kesesi ve böbrek taşına yüksek tansiyon ve damar sertliği hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ülkemizde ilk şişeleme sertifikası alan su işletmesidir.