TOKAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Turizm Aktiviteleri

İl müdürlüğümüzce Tokat ve ilçelerinin tanıtımı, Ballıca mağarası, Sebastopolis antik kenti içerisindeki Nicepolis harabeleri ve arasından kaynayan Sulusaray Kaplıcası, Reşadiye Zinav gölü ve Reşadiye Kaplıcası, harika doğasıyla Almus baraj gölü ve Dumanlı yaylası ile diğer birçok tarihi ve doğal güzelliklere dikkat çekecek olan broşür ve tanıtım kitapçıkları sürekli mevcut halde bulundurulmaktadır. Böylelikle turizme olan ilginin canlı tutulması sağlanmakta bunun içinde medyadan azami ölçüde faydalanılmaktadır.

Tokat'ın tarihi dokusuna vurgu yapmak ve Sulusokak mevkisinde bulunan tarihi destinasyonu ortaya çıkarmak amacıyla 900 Adımda 900 Yıl isimli broşür bastırılarak tanıtım faaliyetlerine hız verilmiştir.

Yerli ve yabancı turistlerin ilimizi görmek için gelmelerine imkan sağlamak, ziyarete gelenlere ilimizi yeterince tanıtmak, Kültür ve Turizm varlıklarımızı gelecek nesillere aktarmak, korumak, yaşatmak, ilimizi tarihi kentler içerisaindeki hak ettiği konuma yükseltmek için yapılan önemli birkaç proje arasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman AKYÜZ'ün gayretleri ve Bakanlığımızın destekleriyle gerçekleştirilen 52 adet tescilli evi kapsayan Beyhamam Sokak Sağlıklaştırma projesi, Tokat Kalesi sari onarımı, Niksar ve Zile Kaleleri sari onarımları gibi önemli projeler yer almaktadır.

Bunlardan başka diğer bir önemli çalışmada 2009 yılında başlanılan ve halen kazı çalışmaları devam eden Tokat Merkez Comana Pontika Antik Kent kazı çalışmalarıdır.Ayrıca Sulusaray Antik Sebastopolis kenti ve Tokat Kalesi temizleme çalışmaları devam etmektedir.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla ilimizi ve ilçelerimizde düzenlenen Festival ve Şenliklere ilimizi tanıtıcı yayın, tanıtım kitapçıkları, CD gibi tanıtım materyalleri ile katkıda bulunularak festival ve şenliklere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün vasıtasıyla Bakanlığımızdan maddi olarak katkı sağlanmakta ve gerekli destekler İl Müdürlüğümüzce verilmektedir.

Türk kültüründe ve sosyal yaşamında önemli bir yeri olan "Nevruz Bayramı" etkinlikleri çerçevesinde her yıl düzenli olarak, konferanslar, nevruz ateşi, müzik ve halk oyunlarından oluşan şenlik programı, Nevruz ormanına ağaç dikimi, ilköğretim okulları ve lise dengi okullar arasında Türk kültüründe Nevruz konulu resim-şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenerek öğrenci ve halkın geniş katılımı sağlanarak etkin bir şekilde kutlanmaktadır.

Ayrıca 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası çerçevesinde her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve halkın turizme dikkati çekilmekte ve turizm bilinci aşılanmaktadır.

Sportif Etkinlikler

Kamp-Karavan: Gümenek, Sulusaray Kaplıcası, Gıj gıj Dağı, Niksar Çamiçi Yaylası kamp ve karavan turizmi için doğal ortamlardır.

Trekking: Alan Yaylası-Akdağ Zirvesi (2000 m.) Ballıca Mağarası arası trekking sporunu sevenler için mükemmel bir alandır.

Kuş Gözlem Alanı: Kaz Gölü onlarca çeşit kuşun yuvalandığı, beslendiği sazlıkları ve görüntüsü ile tam bur kuş cenneti konumundadır.

Olta Balıkçılığı: İl, akarsu ve göllerinin yoğun olması nedeni ile olta avcılığı için ideal bir mekandır. Almus Baraj Gölü her türlü su sporlarına uygun doğal bir oluşumdur.

Rafting: Almus Baraj Gölünü besleyen akarsulardan en büyüğü Tozanlı vadisinden gelen ırmaktır. Yeşilırmağın ana kaynağını oluşturur. Yüksek dağların eteklerinden doğarak baraj gölünü besler. Baraj gölüne ulaşana kadar kat ettiği mesafe mükemmel bir rafting alanıdır.

Yamaç Paraşütü: Yamaç paraşütüne gönül verenlerin en gözde uçuş noktalarından olan Turhal ilçemize bağlı Şenyurt Beldesi sınırlarında bulunan Mercimek Tepesi bu spora uygun hale getirildi. 

Sporu yapmak isteyenler Turhal merkezde bulunan hocalarla iletişime geçerek Mercimek Tepesinden şehri izleme imkanı bulmaktadırlar.