TOKAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

REŞADİYE

Tokat il merkezine 89 km. uzaklıkta rakımı 450 olup nüfusu 8730'dur. Kelkit Çayı kıyısındadır. Doğuda Koyulhisar, kuzeydoğusunda Mesudiye, batısında Niksar, kuzeyinde Aybastı, Başçiftlik ve Gölköy ile güneyinde Almus, Hafik ve Doğanşar ilçeleri ile sınırları vardır. Reşadiye'nin en önemli özelliği doğal güzellikleri, Yaylaları ve kaplıcalarıdır.

 

SELEMEN YAYLASI

1514 yılında Çaldıran seferine çıkan Yavuz Sultan Selim ordusuyla konaklamış ve cuma namazını bu yaylada kılmıştır. İlk kar düşene kadar Selemen Yaylasında bahar aylarında her cuma geleneksel yayla pazarı kurulmaktadır. Tokat, Ordu, Samsun, Giresun, Sivas illerinden gelen insanlar ürünleriyle bu pazarda gereksinimlerini karşılarlar. Selemen Yaylası pazarında alışverişler mübadele(değiş-tokuş) usulü ile yapılır.  Bu durum yörenin kültürel zenginliğini göstermesi bakımından da önemlidir.

 

ZİNAV GÖLÜ

Yol Üstü kasabasına 3 km. mesafedeki tatlı sulu bir göldür. Yaklaşık eni 150 m. boyu 1000 m., derinliği 15 m . olup 1,5 km2'lik alana ve ortalama 10-15 m. derinliğe sahiptir. Gölü, dağlardan gelen  bir dere beslemektedir. Halk dilinde Kızılkanat ( Aynalı Sazan) denilen çok lezzetli balıkları vardır.

Etrafındaki koruma altındaki orman sahası ile birlikte Orman Bakanlığınca Doğal Hayatı Koruma Sahası olarak ilan edilen ve 25-30 kg. ağırlığında aynalı sazanların yetiştiği göl, çok sayıda kuş türünün yaşama ve göçmen kuşların konaklama alanıdır.

Sportif olta balıkçılığının da yapılabileceği gölün yakın çevresinde organik tarım da yapılmaktadır. Bölge insanını göl kıyısına çeken en önemli nedenlerden birisi de muhteşem gün batımı manzarasıdır.

Özgün yapısı ve doğal hali bozulmamış yaylaları ile birlikte yayla turizminin yanı sıra her türlü doğa sporlarının yapılabileceği çok çeşitli turizm potansiyeline sahip bölge, Reşadiye Kaplıcaları ile entegre olarak değerlendirilmiş ve "TOKAT- REŞADİYE-ZİNAV TERMAL TURİZM MERKEZİ" olarak kabul edilmiştir. Halen Milli Parkalara ait olan ziyaretçi evi ve çevresindeki mesire alanlarında günübirlik gelenlerin ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

 

REŞADİYE KAPLICALARI

Kaplıcanın 40-49 derece sıcaklığa sahip suyu, hafif tuzlu, ekşi, kokusuz ve renksizdir. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklara ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Reşadiye Kaplıcası tesisleri 124 kişi kapasiteli toplam 52 odalıdır. Bünyesinde tüm teçhizatı ile birlikte Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi mevcuttur.

 

İLETİŞİM

Kaymakamlık            0 356 461 33 96

Terminal                      0 356 461 50 60

Kaplıcalar                   0 356 461 55 55

 

  • Reşadiye Termal Kaplıca (2).jpg..
  • Reşadiye Genel Görünüm.jpg..
  • Reşadiye Yayla (3).jpg..
  • REŞADİYE.jpg..
  • Reşadiye Termal Kaplıca.jpg..
  • Reşadiye Yayla (2).jpg..
  • Reşadiye Yayla.jpg..
  • Zinav Gölü.jpg..
  • Reşadiye Selemen Yaylası.jpg..